City of St. Albans, WV

MON - FRI  8:00 AM - 4:30 PM

City of St. Albans, WV

MON - FRI  8:00 AM - 4:30 PM

Boards & Committees

In Government

Share on Social

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Boards, Commissions & Committees

Municipal Utility Commission

(4-year term Nominated by Mayor, Confirmed by Council)

Scott James

Mayor / Chairman
[email protected]
(304) 727-2971
Term Expires: 06/30/2024

Walter Hall

Commissioner/Treasurer
[email protected]
(304) 552-6547
Term Expires: 06/30/2024

Ronald Forren

Secretary
[email protected]
(304) 727-8162
Term Expires: 01/07/2023

Matthew B. Call

Commissioner [email protected]
304-727-4047
Term Expires: 12/19/2025

Aly C. White

Commissioner
[email protected]
304-553-3621
Term Expires: 06/30/2024

Wyatt Hanna

Attorney / Consultant

Michael Griffith

CPA

Parks & Recreation Committee

(3-year term per City Code)

Brent Parr

Member
Term Expires: 06/30/2022

Phyllis Romeo

Member
Term Expires: 06/30/2024

Trish Lindsay

Member
Term Expires: 06/30/2024

Josh Dodson

Member
Term Expires: 06/30/2023

Barbara Robinette

Member
Term Expires: 06/30/2024

Michael Scarbro

Member
Term Expires: 06/30/2023

Council Representatives
Councilman David Rucker, Chair
Councilman Aly White
Councilman Jeremy Fallecker
Term Expires: 06/30/24

Planning & Zoning Commission

(3-year term, Nominated by Mayor & Confirmed by Council)

Alan McVey

Chairman
Term Expires: 06/30/2022

Sharon Smith Banks

Commissioner
Term Expires: 06/30/2024

Barbara Foster

Commissioner
Term Expires: 06/30/2023

Patty Chandler

Commissioner
Term Expires: 06/30/2024

Fred Dillon

Commissioner
Term Expires: 06/30/2024

Michael Scarbro

Member
Term Expires: 06/30/2023

Mike Rowe

Council Representative
Term Expires: 06/30/2024

Barbara Hughes

Secretary / Admin. Member
Office: (304) 722-3391

Tim Lafon

Attorney

Zoning Board of Adjustments

(3-year term, Nominated by Mayor & Confirmed by Council)

Don LeRose

Chairman
Term Expires: 06/30/2023

Cliff Samples

Commissioner
Term Expires: 03/15/2024

Don Burford

Commissioner
Term Expires: 03/15/2024

Andrew Albert

Commissioner
Term Expires: 08/1/2023

Vacant

Commissioner

Tim LaFon

City Attorney

Marshall Chaney

Zoning / Building Official Office: (304) 727-2962

Scroll to Top
Skip to content